Board of DirectorsManagement TeamExperts

H.E. Hailemariam Dessalegn

Board Chair

Thembalihle Hixonia Nyasulu

Co-Chair, Nominations & Governance Committee

Dr. Agnes Kalibata

President

Nick Austin

Board Member

Frank N.J. Braeken

Co-Chair, Finance & Human Resources Committee

Prof. Joachim von Braun

Co-Chair, Programs Committee

H.E. Jakaya Mrisho Kikwete

Board Member

L.K. Mohohlo (nee Tsiako)

Board Member

Dr. Kanayo F. Nwanze

Co-Chair, Program Committee

Ndidi Okonkwo Nwuneli

Board Member

Dr. Rajiv J. Shah

Board Member

Josette Sheeran

Co-Chair, Finance & Human Resources Committee

Rodger Voorhies

Co-Chair, Nominations & Governance Committee

Dr. Usha Barwale Zehr

Chair, Audit Committee

H.E. Lionel Zinsou

Board Member

EMERITUS CHAIRS
Kofi Annan

Kofi Annan

Founding Chair, Emeritus Board Member

As the first Chair of AGRA, Kofi Annan led the way by helping to drive a new agriculture agenda for the continent.
Other Emeritus Board Members

Strive Masiyiwa

Emeritus Chair


AGRA

Vanessa Adams

Vice President, Strategic Partnerships & Chief of Party
AGRA

Folayinka Esan

Chief Operating Officer
AGRA

Andrew Cox

Chief, Staff & Strategy
AGRA

Dr. Apollos Nwafor

Vice President, Policy and State Capability
AGRA

Agnes Asiimwe Konde

Vice President, Program Innovation & Delivery
AGRA

Dr. George Bigirwa

Deputy Vice President for PID - Technical
AGRA

Dr. Fadel Ndiame

Deputy President
AGRA

Hedwig Siewertsen

Head, Inclusive Finance
AGRA

Anne Maria Makhulo

Chief, International Cooperation
AGRA

Lilian Nyang’aya

Chief Finance Officer
AGRA

Christopher Chibwana

Head, Hub of Agricultural Policy Action (HAPA)
AGRA

Jane Ininda

Head, Seed Research & Systems Development
AGRA

Onesphore Karuho

Head, Markets & Post Harvest Management
AGRA

Forster Boateng

Regional Head, West Africa
AGRA

Boaz Keizire

Head, Policy & Advocacy
AGRA

Hilary Tororey

Head, Internal Audit
AGRA

Annette Kahama

General Counsel & Corporation Secretary
AGRA

Dyborn Chibonga

Regional Head, Southern Africa
AGRA

Frank Muvunyi

Head, Procurement
AGRA

Thierry Ngoga

Head, Support to State Capacity
AGRA

Jennifer Baarn

Head, Partnerships
AGRA

Dr. Paul Seward

Head, Extension & Capacity Building
AGRA

Yamfwa Chinyanta

Director, Human Resources & Administration
AGRA

Daniel Njiwa

Head, Regional Food Trade
AGRA

Tadele Gelan

Deputy Chief of Party & Technical Coordinator
AGRA

Dickson Naftali

Head, Generation Africa
AGRA

Sabdiyo Dido

Head, Gender & Inclusiveness
AGRA

Tilahun Amede

Head, Resilience, Climate & Soil Fertility
AGRA

Ignatius Mutula

Interim Head, Grants
AGRA by design has attracted the largest collection of agricultural technical experts on the continent, with areas of specialization extending the full length of the value chain, from developing and delivering seeds, fertilizers, and agronomic best practices, to connecting farmers with markets.
  • Abdoulaye Ouedraogo
    Associate Program Officer
  • Abednego Kiwia
    Associate Program Officer
  • Adam Mungwari
    Grants Officer, Geographical Service Team (GST),5 (Malawi & Mozambique)
  • Agnes Mwaisaka
    Program Coordinator
  • Aissata Sacko
    GST1 Finance Administrator
  • Alfred Orora
    APO, PROFIT
  • Alice Gachuki
    Program Coordinator
  • Allan Mwalati
    Associate Grants Officer
  • Aneti Wangkyo
    Program Assistant
  • Angela Maina
    Senior ICT Officer, Service Delivery
  • Angela Owinga
    Finance Officer
  • Angela Waweru
    Legal Counsel
  • Angelo Goetsa
    Driver/Logistics Assistant
  • Ann Muthoni
    Associate Partnerships Officer, AGRF
  • Anne Maria Makhulo
    Chief, International Relations
  • Anne Mwangi
    Internal Audit Officer
  • Annette Kahama
    Senior Legal Counsel
  • Annie Wakanyi
    Head, Development Cooperation
  • Anthony Ngosi
    Senior Program Officer
  • Anthony Nzioka
    Business Analytics & Innovations Officer
  • Apollos Nwafor
    Vice President, Policy & State Capability
  • Assan Ng'ombe
    PO, Resilience
  • Asseta Diallo
    Program Officer
  • Aurelia Dakpogan
    Program Officer
  • Badji Karambe
    Associate Program Officer
  • Barbara Mbabazi
    Associate Program Officer
  • Bashiru Dokurugu
    Associate Program Officer
  • Benson Huria
    Finance Officer
  • Benvindo Verde
    Associate Program Officer
  • Bernard Nimo
    Assistant Systems Administrator
  • Betel Sintayehu
    Program Coordinator
  • Betty Otieno
    Executive Assistant
  • Biruk Sultan
    Driver/Logistics Assistant
  • Bourema Dembele
    Country Manager
  • Brian Kimutai
    ICT Customer Service Assistant
  • Carlos Uachisso
    M&E Officer, Geographical Service Team (GST)
  • Caroline Adala-Oremo
    Associate Program Officer
  • Caroline Maweu
    Executive Officer
  • Caroline Njeru
    Senior Manager, Procurement
  • Catherine Lumumba
    Public Relations Assistant
  • Charles Nhemanchena
    Program Officer
  • Christele Toe
    Program Coordinator
  • Christian Ouedraogo
    Program Officer
  • Cynthia Mugo
    Policy & Advocacy Officer
  • Daisy Kariuki
    Geographical Service Team (GST) Finance Administrator
  • Daniel Momanyi
    Associate Finance Officer
  • Daniel Rukazambuga
    Associate Program Officer
  • David Adama
    Policy Officer
  • Denis Laboso
    Associate Finance Officer
  • Donald Mizambwa
    Associate Program Officer
  • Dorcas Mwakoi
    Senior Program Officer
  • Doreen Muchai
    Senior HR Officer -Talent Acquisition, Development & Management
  • Dorothy Effa
    Policy Officer
  • Dorothy Shivere
    Program Assistant
  • Dyborn Chibonga
    Regional Head, Southern Africa
  • Ebenezer Bonney
    Geographical Service Team, Finance Administrator
  • Edward Agaba
    Programme Officer
  • Emelda Sebuufu
    HR Administrator
  • Emmy Mukhebi
    Senior Finance Officer
  • Ermais Bisrat
    Associate Program Officer
  • Esther Daud
    Program Assistant
  • Esther Ibrahim
    Associate Program Officer
  • Etienne Goita
    Grants Officer, Geographical Service Team (GST) 1
  • Eunice Kagiri
    Senior Grants Officer
  • Ezra Anyango
    SPO, Blended Finance
  • Faith Buyanzi
    Internal Audit Associate
  • Faith Buyanzi
    Internal Audit Associate
  • Fatma Mbarak
    Procurement Officer
  • Forster Boateng
    Regional Head, West Africa
  • Francisco Alexandre
    Finance & Administration Officer (F&AO) Geographic Service Team (GST) 5 (Malawi & Mozambique)
  • Frank Iro
    Senior ICT Officer
  • Fred Muhhuku
    Senior Program Officer
  • Frederick Sangawe
    Geographical Service Team (GST) 3 (Tanzania, Uganda & Rwanda) Finance Administrator
  • Gaitano Simiyu
    Senior M&E Officer
  • Gbemisola Bakare
    Program Coordinator
  • Gebreamlak Ayele
    Program Officer
  • Genevieve Kakrabah
    Program Coordinator
  • Geoffrey Kiptoo
    Finance Officer
  • Gilbert Moshi
    Grants Officer
  • Godswill Aguiyi
    Associate Program Officer
  • Grace Mwai
    Compliance Officer
  • Hedwig Siewertsen
    Head, Inclusive Finance
  • Ipyana Mwakasaka
    Associate Program Officer
  • Irene Kuuyuor
    HR Business Partner, West Africa
  • Isaac Gichohi
    Senior Driver
  • James Kiplimo
    Development Cooperation Officer
  • Jane Ininda
    Associate Program Director
  • Jane Njuguna
    Knowledge Management Officer
  • Japhet Laizer
    Associate Program Officer
  • Jean Paul Ndagijimana
    Country Manager
  • Jill Barasa
    Legal Counsel
  • John Macharia
    Country Manager
  • John Jagwe
    Country Manager
  • John Muriuki
    Financial Controller
  • Joseph Ahenda
    Seed Regulatory Specialist
  • Joseph Nambiro
    Grants Officer
  • Joseph Rusike
    Senior Policy Officer
  • Josephine Njau
    Associate Program Officer
  • Juddy Kinuthia
    Associate Travel Officer
  • Judith Bwire
    Program Coordinator
  • Judith Malu
    Executive Assistant
  • Jules Some
    Country Manager
  • Julius Kagamba
    Special Assistant to the President
  • Kehinde Makinde
    Country Manager
  • Kevin Jacoyange
    Strategy Officer
  • Kodjo Kondo
    M&E Officer, Geographical Service Team (GST)
  • Laetitia Ouoba
    Communications Specialist
  • Leah Kihara
    Senior Finance Officer, Program Finance
  • Lilian Gichuru
    Associate Program Officer
  • Lilian Maina
    Senior Strategy Officer
  • Lilian Mwamdanga
    Associate Program Officer
  • Liston Njoroge
    Program Officer
  • Lucas Keya
    Associate Development Cooperation Officer
  • Mansir Daroda
    Driver/Office Assistant
  • Marcos Freire
    Program Officer
  • Mariam Werem
    Program Coordinator
  • Mark Irungu
    Communications Officer, Branding and Events
  • Mary Muthama
    Data Analyst
  • Mashoko Chakanyuka
    Development Cooperation Officer
  • Mashoko Chakanyuka
    Development Cooperation Officer
  • Mazilau Goncalves
    Program Coordinator
  • Mcloud Kayira
    Associate Program Officer
  • Mellyne Ongang'o
    Program Coordinator
  • Michael Opare-Darkwah
    Internal Audit Officer
  • Mike Wayamba
    Procurement & Contract Monitoring Officer
  • Moses Tanda
    Stores & Logistics Assistant
  • Mukami Njiru
    Senior Administrative Officer
  • Mumbi Maina
    Grants Officer
  • Mutiga Wanjohi
    M&E Officer
  • Nadine Munezero
    Program Coordinator
  • Nancy Ntinu
    Senior HR Officer - Operation & Service Delivery
  • Nega Wubeneh
    Country Manager, Ethiopia
  • Ngendo Machua
    Digital & Content Development Specialist
  • Nicholas Obare
    M&E Officer
  • Noel Sangole
    Associate Program Officer
  • Nuhu Hatibu
    Regional Head, East Africa
  • Nungari Mwangi
    Strategy Officer
  • Nyasha Mhosva
    M&E Officer
  • Olive Mogire
    Executive Officer
  • Onesphore Karuho
    Head, Markets & Post Harvest Management
  • Oumar Ndiaye
    Development Cooperation Officer
  • Paa Kwesi Awuku-Darko
    Associate Program Officer
  • Pamela Abuoga
    HR Business Partner, East & Southern Africa
  • Paul Seward
    Head, Capacity Building & Extension
  • Pauline Kamau
    Strategy Officer
  • Pauline Kimani
    Grants Officer
  • Paulo Mole
    Country Manager
  • Peter Boakye-Oduro
    Driver
  • Peter Muigai
    Senior Driver
  • Peter Musyoka
    Project Coordinator, IFAD Project
  • Philimon Kapsalem'bwinja
    Driver/Office Assistant
  • Priscilla Muthua
    Associate Finance Officer
  • Protase Echessah
    SPO, Policy (DFID)
  • Qureish Noordin
    Program Officer
  • Rachel Shibalira
    Policy Officer
  • Ramadhani Vuai
    Driver/Office Assistant
  • Regina Mendulo
    Program Coordinator
  • Regina Richardson
    Program Officer
  • Reuben Gicheha
    Associate Program Officer
  • Rogers Nyarega
    Finance Officer
  • Rufaro Madakadze
    Senior Program Officer
  • Salome Mirenja
    Office Administrator
  • Sami Traore
    Program Officer
  • Samson Jemaneh
    Program Officer
  • Samuel Amanquah
    M&E Officer
  • Samuel Mbalu
    Associate M&E Officer
  • Sekouba Coulibaly
    Driver/Administrative Assistant
  • Seleman Kaoneka
    Associate Program Officer
  • Seth Nutakor
    Grants Officer
  • Sophie Chitedze
    Country Manager
  • Sophie Nabuliri
    Executive Assistant
  • Stella Massawe
    Program Officer
  • Stella Rwiza
    Program Officer
  • Stephane Bayala
    Associate Program Officer
  • Sunil Dahiya
    SPO, Markets (DFID)
  • Susan Gaitho
    Administrative Assistant
  • Susan Mwachi
    Executive Assistant
  • Tadele Gelan
    Deputy Chief of Party
  • Tamnai Naibei-Kembe
    Executive Assistant
  • Thomas Arokoyo
    Program Officer
  • Valentine Miheso
    Program Officer
  • Vianey Rweyendela
    Country Manager
  • Victor Agasiba
    General Services Assistant
  • Victor Antwi
    Head, Input Distribution & Agro-Dealer Development
  • Waiganjo Njoroge
    Comms, Media & Engagement Specialist
  • Wambui Musalia
    Executive Assistant
  • Xinqing Lu
    Associate Program Officer
  • Zuhura Masiga
    Program Coordinator